Vystavování psů - 10.

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

* Předchozí díl 9. - Výstavní taktika 3

Rady skutečně taktické II. 

U pohybu v kruhu stále zůstaneme a poradíme si s využíváním prostoru v kruhu. Sami na výstavách uvidíte, že vystavovatelé se na počátku pohybu obvykle bezvadně rozejdou, ale během absolvování dvou až tří koleček už všichni krouží poblíž středu či u stolu rozhodčího a šlapou si vzájemně po zádech. Pro všechny je výhodné, najde-li se v kruhu někdo, kdo umí využívat poskytnutý prostor a "povede" za sebou po obvodu kruhu ostatní. Životně nutnou se zmíněná situace stává ve chvíli, kdy má výstavní kruh rozměr 5 x 5 metrů či méně a navíc stůl rozhodčího je v jednom z rohů. Každý získaný centimetr místa je pak skoro zlatým pokladem. Proto se snažte volné místo maximálně využít a nechoďte ke středu!

Typická situace ve finálovém kruhu: pudlík už správně zahýbá po kruhu (je menší a o něco pomalejší), zatímco já s naháčem pokračuji ještě rovně a pak do rohu, bych získala prostor a nešlapala vystavovatelce před sebou na záda.Cenné místo získáte také důsledným vycházením rohů. Nezkracujte si tedy dráhu šikmo přes roh, ale do rohu vejděte, zrychleně jej projděte tak, abyste z klusu nestrhli svého psa a již klidněji psíka zase dojděte. Při vycházení rohu musí pochopitelně pracovat vaše levá ruka, vedoucí psa. Povolte ji (natáhněte), abyste dali svému svěřenci možnost absolvovat roh co nejefektivnějším obloukem a opět ruku srovnejte, jakmile psa dojdete. Ideální je, abyste se dříve, než začnete tyto fígle učit svého psa, naučili jejich automatické použití vy sami. Chápu, že vám to připadá směšné, ale pokuste se o následující cvičení. Najděte si vhodné prostranství, kde si pomocí čtyř tyček a provázku vytyčíte kruh. Stačí malý. Kruh si několikrát projděte. Pak zavřete oči a dráhu projděte znovu. Máte v podvědomí pocit, kde přesně jsou hranice kruhu nebo jste si svůj výtvor zbourali a přetrhali provázek? Proč vás takhle zkouším? Protože až budete vystavovat svého psa, nebudete mít při chůzi čas uvažovat, jestli máte jít rovně nebo zahýbat. Budete se plně soustřeďovat na dokonalý pohyb a tempo psa a okolí budete vnímat jen periferním viděním, doplněným o podvědomý pocit tvaru prostoru. Proto je dobré mít v motorice zafixovaný tvar kruhu dřív, než začnete cvičit se svým psem.

Nejdůležitější zásadou při vystavování je: "Na psa musí rozhodčí stále vidět".
Taktický doplněk: "Psa má rozhodčí v kruhu vidět vždy ve výstavní pozici".

Jak jednoduché, že? Praxe však bývá horší. Zásadu číslo jedna dodržíte pokud budete dobře využívat prostor kruhu a dokážete vybrat pro psa takticky výhodnou pozici. Se zásadou číslo dvě je to poněkud složitější. Jak zabezpečit, aby se rozhodčí díval na vašeho psa jen tehdy, máte-li ho ve výstavním postoji? Nebo že by to bylo obráceně?

Pravidelné rozestupy ve finálovém kruhu, výstavní postoj všech psů. Problém rozdělím na dvě části. V první situaci si představte, že v kruhu je průměrně pět psů (bráno dle počtu z našich výstav), což je relativně malý počet. Časem bude hůř. Při takovéto soutěži by skutečně všichni psi měli vydržet stát ve výstavním postoji prakticky po celou dobu posuzování. To proto, aby se měl rozhodčí i diváci nač dívat. Pět psů přehlédnete najednou a můžete lehce porovnávat. Z toho plyne doporučení: jakmile vejdete do kruhu, rovnou svého psa vystavte. Nevadí, že rozhodčí ještě podepisuje diplom odcházejícímu vítězi, nevadí, že se ještě nedívá. Důležité je aby, až zvedne zrak od předešlé práce a prvním pohledem podvědomě a informativně ohodnotí nastoupené psy, vás uviděl připravené a soustředěné. To je pro něj první ukázka vaší pečlivé práce. Z hlediska postoje psa nepodceňujte ani okamžik, kdy rozhodčí hodnotí na stole jiného psa a diktuje posudek, zejména tehdy ne, jestliže se jedná o hodnocení některého z vašich sousedů. Velmi rychle se totiž může stát, že se rozhodčí zadívá přes stůl na vašeho psa, aby se ujistil, zda je v nějakém směru lepší či horší než pes na stole. A nejste-li připraveni spláčete nad výdělkem, jak se říká. Tentýž důležitý okamžik nastává, pokud v kruhu není stůl pro posuzování a pes se hodnotí jen podle postoje na zemi (poměrně často při finálových soutěžích!). Zvláště pozor na situaci, kdy vám rozhodčí oznámí výslednou známku a teprve dodatečně píše posudek. Na kvalitě postoje psa záleží výsledný text o jehož znění přece také jde. V době, kdy rozhodčí píše posudky psům od vás vzdálenějším, můžete použít volnější formu postoje psa (viz kapitola 3. postoj Volný).

I lehké vybočení z řady je někdy řešením prostorové nouze. Někteří psi potřebují kolem sebe prostor. Najděte jim ho!Situace druhá nastane, když se v kruhu  sejde velký počet psů, třeba 15 (na světové či evropské výstavě to může být i více a to nemluvím třeba o Crufts!). Zde skutečně záleží již na vašem vstupu do kruhu a na úvodním předvedení v pohybu, podle kterého si rozhodčí psy pocitově rozdělí do skupin podle kvality. Ve velké skupině psů je nutné uplatnit všechny taktické znalosti. Psi vynikající předvedením jsou od ostatních odlišeni na první pohled. Což je v tuto chvíli evidentně výhoda. Rozumný rozhodčí si velkou skupinu rozdělí na víc menších a posuzuje je dále samostatně. Jste-li v právě posuzované skupině, platí předešlý odstavec. Jste-li ve skupině "odpočívající", platí trošku jiná doporučení. Předně není vhodné udělat si volno, přestat se zajímat o svého psa a bavit se s lidmi za kruhem. Stejně tak není vhodné nechat po sobě vzájemně skákat psy v kruhu, pouštět psa mimo svůj dosah, nechat ho řádit a štěkat na psy za kruhem nebo štěkat vůbec. Správný vystavovatel si všímá svého psa, protože výstavní den patří hlavně jemu a páneček mu má výstavu zpříjemnit. Při dlouhém čekání můžete psa nechat sednout, ale nedoporučuji nechat ho válet po podlaze, polehávat a spát. Jednak se vám celý pes zapráší a jednak se rozespí, což z hlediska následujícího výkonu není to pravé. Můžete si s ním povídat, přičísnout ho a zabavit třeba aportíkem v ruce, aby jeho pozornost nesklouzla při dlouhém čekání k apatii. Pokud se blíží konec posuzování rozhodčím vybrané skupiny, doporučuji psíka opět koncentrovat, dočesat a postavit. To i v případě, když máte pocit, že na řadu půjde skupina stojící před vámi. To totiž může být pravda a také nemusí. Rozhodnutí rozhodčích bývají v tomto směru někdy lehce nevyzpytatelná. A jste-li přichystáni, máte znovu navrch před ostatními. Navíc je taková aktivace dobrá pro psa i pro vás, protože vás oba vytrhne z čekací letargie. Nejste-li na řadě, máte dál relativně volno. Můžete volna využít také k tomu, aby si vás se psem známí vyfotografovali přímo v kruhu. Opět rozptýlení z nudy.

A ještě nejčastější maličkosti, které se občas dost nevyplatí. Před vstupem do kruhu si pohlídejte, kdy už se váš pes, byť zatím mimo kruh ale de facto v jeho vchodě, dostane do zorného pole rozhodčího. Nudící se posuzovatel, toužebně očekávající další třídu, pokukuje po všech psech, kteří stojí poblíž. Jste-li připraveni u vchodu do kruhu a váš pes je načesaný i pěkně stojící, máte výhodu pro sebe ve formě prvního pohledu rozhodčího na psa. Budete se divit, ale někdy je to podvědomě rozhodující moment! Obdobné riziko na vás číhá po skončení individuálního posouzení psa, kdy vás rozhodčí odešla zpět do řady nebo na původní místo. Vystavujte do posledního kroku, posuzovatel může do poslední chvíle váhat s výsledkem. Kratičce odměňte psa a hned ho ještě postavte, dokud nebude posouzen pes za vámi. Stává se totiž, že se posuzovatel znovu vrátí pohledem k vám, aby oba jedince porovnal. A vystavený pes má opět navrch na tím, kdo se zrovna drbe, sedí nebo jen tak zevluje. Nepodceňujte to! A zejména ne na soutěžích vrcholného typu (šampioni šampionů, finálové soutěže) kde se od vás očekává maximální výkon a jde vám o hodně.

Zdá-li se vám předchozí postup příliš náročný, máte pravdu. Je náročný. Ovšem zajedete-li na silně obsazenou zahraniční mezinárodní výstavu, už se vám náročný zdát nebude. Tam se totiž hraje v kruhu také pro diváky a žádný ctižádostivý majitel si nedovolí ukazovat svého psa "v nedbalkách" ležícího nebo dokonce spícího. Za žádných okolností!

Každý z vystavovatelů si našel místo dle velikosti svého psa, navzájem se neruší a se svými psy stále pracují.Jen pro ilustraci si představte, že se jako zvědavý a naháčky milující divák zajdete podívat k silně obsazenému kruhu a spatříte obraz "Po bitvě u Lipan". Pravděpodobně od kruhu brzy odejdete, neboť získáte dojem, že se tu nic neděje, nikoho to tu nebaví a na nic se nedá dívat. Propagace plemene je na dlouho zajištěna. Tak na to myslete, až budete sami stát v prostoru, jehož čtvercový tvar se paradoxně nazvaný výstavní kruh. Třeba za jeho hranicemi právě stojí příští majitel vašeho štěněte nebo majitel feny, se zájmem o krytí vaším psem.

Příště si probereme několik zbývajících taktických drobností a těšte se na zbrusu nové díly, které připravuji na základě vašich podnětů a dotazů, které mi posíláte (e-mail pro dotazy).

 © Ing. Libuše Brychtová  05. 02. 2004

Příští týden - Lekce 11: Výstavní taktika 5.