Mezinárodní výstava (2x CACIB + Speciality show)

3x Ljubljana - Slovinsko (Slovenia)  - 13. + 14. ledna 2007 (January 13th + 14th) 

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku

Aktualizováno / Updated: 18.01.2007

CACIB - 13.1. 2007 Ljubljana - 1764 psů
CAC - Toy Speciality show - 13.1. 2007 Ljubljana - 221 psů
CACIB - 14.1. 2007 Tromostovlje (Ljubljana) - 1698 psů
* 14 CCD v konkurenci z Ruska, Švýcarska, Slovinska, Chorvatska, Rakouska a Čech 
* spousta nového, velmi zajímaví rozhodčí, nevídaně početná a pestrá zahraniční konkurence, jasně rostoucí prestiž výstavy - to byla lednová Ljubljana 2007v trojitém provedení
* Kitty i Cody zahájili téměř velkolepě novou výstavní sezónu, která však pro nás bude výrazně odpočinkovější, než ta loňská
* Kitty z Haliparku BIS a res. BIS Puppy, Cody z Haliparku res. BIG a finale BIG
* Cody z Haliparku stál již 30x na stupních vítězů v Best in Group !!!! (10x BIG 1, 11x res. BIG, 9x BIG 3)

CACIB Ljubljana 2007 - Kitty z Haliparku res. BIS Puppy, judge: Damir Skok, CRO. Thank you! Toy Speciality show - Kitty z Haliparku BIS Puppy winner, judge: Branislav Rajič, SLO. Thank you! CACIB Tromostovlje 2007 - Ich. Cody z Haliparku - res. BIG - judge: Rajko Rotner, SLO. Thank you!

Tři výstavy mohla za jediný víkend ve slovinské Ljubljaně absolvovat mnohá plemena, mezi nimiž byli i čínští chocholatí psi. Konaly se tu dvě mezinárodní výstavy a kromě řady jiných i speciální výstava slovinského klubu malých plemen, který vede paní Tatjana Urek. Na cestu jsem se vydala s malou Kitty do dorostu a aby jí nebylo smutno, dělal jí doprovod tatínek Cody. Společně jsme jeli především "okouknout" nám zatím neznámého ruského rozhodčího jménem Revaz Khomasuridze, který je na červen delegován na evropskou výstavu FVI do Záhřebu k posuzování IX. skupiny FCI a kromě toho si Kitty jela naostro zatrénovat a prověřit stav své předvýstavní přípravy.

Do Ljubljany jsem vyrazila prověřenou trasou Praha, Jihlava, Znojmo, Vídeň, Graz, Maribor, Ljubljana, což znamená při pohodové jízdě něco před sedm a půl hodin jízdy i se zastávkami na venčení a občerstvení. Platba za Slovinskou dálnici vyjde v součtu cca na 10 EUR (Slovinsko je členskou zemí EU a od 1.1.2007 se zde platí v eurech) + rakouská desetidenní známka (necelých 250 Kč). Těsně u Ljubljany je šikovné odbočit na okruh a z něj na centrum, odkud už je to rovnou k výstavišti snadná cesta. Parkovné na výstavišti 2,50 EUR. Dobře se parkuje za zadní strany areálu, k hale se dá dojít po asfaltu. Jen na zpáteční cestě do centra je dobré odbočit hned za výjezdem z parkoviště doprava do vedlejší uličky, pak třikrát na hlavní silnici vpravo a vyhnete se jednosměrce a nucenému otáčení na nepovolených místech. Plánek vám ale přijde s propozicemi, takže nezabloudíte.

Sobotní přejímka bývá časově hodně náročná, protože hodně vystavovatelů platí na místě a vchod do hal je poměrně úzký. Zato v neděli už vládla téměř idylka, protože vystavovatelé dostali katalogy na oba dny a tak svůj nedělní příchod přizpůsobili časovému rozvrhu. Mimochodem posuzování začíná v 9.30, finálové soutěže s přesným rozpisem po patnácté hodině. Mimochodem katalog ve slovinsko-anglickém+italském provedení naznačil, kam se bude ubírat kvalita slovinské organizace, která vyvrcholí evropskou výstavou v roce 2010. Dalo se v něm najít opravdu vše, co vystavovatel potřebuje a co si rád přečte. Pozvánka na výstavu 2008, rozpis i jasný plánek výstavních hal a kruhů, program výstavy s rozpisem delegovaných rozhodčích k posuzování finálových soutěž, výstavní třídy, zadávané tituly, podmínky šampionátů Slovinska, statistiky vystavovatelů, plemen a rozpis plemen v kruzích. Snad jen souhrnný jmenný seznam rozhodčích mi k dokonalosti chyběl. Celkový počet 4 100 psů za víkend je novým Slovinským rekordem, stejně tak jako 2 400 vystavovatelů z 31 zemí! K takové účasti jistě přispěla skutečnost, že řada kynologických organizací uzavřela se Slovinskem dohodu o možnosti získání šampionátu Slovinska mladých, dospělých či veteránů za 1x CAC nebo CAJC z mezinárodní výstavy, pokud už je pes šampionem (šampionem mladých, veteránů) domácí země. Tuto možnost mohou využít vystavovatelé ze zemí: Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Řecko, Izrael, Kypr, Malta, Irsko, Velká Británie, Portugalsko a Španělsko. Pokud se šampioni z těchto zemí zúčastní jen výstav národních, potřebují CACe dva. 

Tradičně nejpočetnější účast zaznamenali Italové (441 psů od 299 vystavovatelů), za nimi Slovinci (314/282), Rusové (137/113), Chorvati (151/112) a Češi (132/74). Konkurence přijela i například ze Španělska, Kypru, Kanady, Belgie, Holandska, Švédska, Izraele, Francie atd. U mnoha plemen se bylo na co dívat a skvělá sestava rozhodčích měla plné ruce práce. Nechyběl tu prezident FCI pan Hans Müller, předseda VDH pan Christofer Habig, prezident Chorvatského svazu pan Damir Skok, prezident Rumunského kynologického svazu pan Christian Stefanescu, z Itálie přijel posuzovat Antonio di Lorenzo, ze Švýcarska Lisbeth Mach, z Holandska Andre v.d. Broiek, z Litvy Vija Klucniece, z Polska Miroslav Redlicki, ze Švédska Bo Skalin, z Finska Harri Lehkonnen, z Velké Británie Terry Thorn a Robin Searle, z Ruska Shamil Abrakimov a Revaz Khomasuridze, ze Srbska Mahmoud Al Daghistani, ze Španělska Maite Gonzalbo, z Maďarska Tamás Jakkel, z Německa Herbert Heim a z České republiky paní Zuzana Brotánková. Samozřejmě nechyběli mnozí domácí posuzovatelé jako například Stefan Sinko, Rajko Rotner, Miroslav Zidar, Branislav Raič a další. O takové sešlosti a převaze zahraničních posuzovatelů se nám v Čechách zatím může bohužel stále jen zdát. Nejpočetnějším plemenem byli zlatí retrívři (71), labradorští retrívři (38), mopsové (36), černí teriéři (33), američtí stafordširští teriéři (32), šeltie (31), rhodéští ridgebackové (29), bernští salašničtí psi (26), francouzští buldočci a jorkšírští teriéři (26), angličtí buldoci (25), sibiřští husky (24), rotvajleři (22) a afgánští chrti, westíci a bordeauxské dogy (21). Celé dění sledoval dav asi dvaceti reportérů a fotografů ze Slovinska, Chorvatska, Maďarska, Ruska, Španělska, Itálie a dalších zemí. Jsem si jistá, že umístit se na této výstavě na stupních vítězů, je skvělá reklama.

Tři výstavní haly A1, A2 a C tentokrát doplnila ještě montovaná hala T s přímým vstupem z haly A1 přes dvoranu. Dřevěná podlaha, ač pokrytá kobercem po celé ploše výstavních kruhů, byla pro některé psy slušným oříškem, stejně jako větrací otvory nad podlahou, kterými větráky vháněly do haly teplý vzduch a jež ústily přímo v několika kruzích. Na stejném místě se pak večer konala i speciální výstava Toy klubu. Ta končila kolem desáté hodiny večer, kdy pořadatelé z úsporných důvodů už vypnuli topení a tak se nám při finálových soutěžích skoro kouřilo zimou od pusy. Na neděli jsem naštěstí dostali kruh ve vyhřáté hlavní hale a hned nám bylo lépe. V kruzích sice chyběly výsledkové tabule, ale personál byl ochotný i jazykově vybavený a zjistit výsledky bylo snadné. Milou maličkostí byly i četné odpadkové koše viditelně rozmístěné na nejfrekventovanějších místech výstaviště, psí záchodky s pilinami v každé hale, ale i možnost venkovního venčení. V restauraci je možnost občerstvení, i když nijak extra valná.

Champion class - male - Cody, Brightlight, SansajU čínských naháčů se sešlo zajímavé složení konkurence, která se pak na místě v některých třídách ještě porůznu popřehazovala oproti uvedení v katalogu. Mladý pejsek Ganymed se předvedl jen v neděli a myslím, že mu nebude činit vážnější potíž splnit nějaký šampionský titul. Django i Gyiom jsou oba velice krásní psi a docela bych se mezi nimi těžko rozhodovala tím spíš, že Djanga předváděl profesionální handler. Nakonec se ale přece jen zdál o něco málo atraktivnější Gyiom, přestože je vyšší a má 36 cm. Vysokou eleganci a celkovou souladnost i krásu mu to ale v žádném případě neubírá. Zajímavý byl i pejsek ve třídě otevřené, ale oproti konkurenci nevynikal pohybovou mechanikou, přestože si z Poznaně přivezl ocenění V4 ze třídy otevřené. V šampionech psů se sešly dvě labutěnky a naháč. Labutěnku z Ruska jsem si pamatovala také z Poznaně. Nikoliv vzhledem, ale tím, jak s ní majitelka zachází. Učesaný pes je nošen ve vzduchu od klece až ke kruhu za krk a za ocas, což prostě nesnáším a už v Poznani jsem litovala, že nemám fotku, pro zařazení na naší listinu: "Jak to nedělat". Psovi nelze upřít výbornou pohybovou mechaniku s velmi rychlou krokovou frekvencí, osobně mi ale do oka nepadla hlava, celkový typ ani kvalita zvlněné srsti, což bylo v neděli důvod ke snížení známky. Naháček byl pěkný, na můj osobní vkus bych mu přála o něco čistěji modelovanou hlavu. V dorostu fen se předvedlo krásně chodivé a veselé štěně po amerických importech paní Thomy. Zatím se mi fenka jeví velmi nadějně. Tříčlenná konkurence nebývá v dorostu na zahraničních výstavách příliš častá, ale tady se sešla. Kitty s Polly jsou "spolužačky" z pražské školky pro štěňata ve Vestci a na jejich předvedení to bylo znát. Jednak měly radost, že se vidí a také výstavní rutinu zvládly na výbornou. V předvedení i kvalitě jim skvěle sekundovala i ruská fenka a tak se paradoxně v dorostu sešla nejsilnější a velmi pohledná konkurence v tomto pohlaví. Ve třídě mladých se kromě labutěnky Cherlie předvedla i nahatá fenečka z Ruska v majetku švýcarské majitelky předvedená profesionálním handlerem. Právě tato líbivá fenka je názornou ukázkou čím dál častějšího jevu. Pro čistě anglickou krev (Moonswift, Zucci ... ) se jezdí do Ruska neboť tamní chovatelé nakoupili anglické jedince a nyní je dále spojují do anglických linií, leč pod názvy svých stanic. Takže až budete hledat zajímavé chovné jedince, bádejte a studujte, třeba právě v Rusku objevíte ukrytý poklad. Tmavá fenka Cherish je pro změnu dokladem toho, že trpělivost nejen růže, ale i CACIB a 2x CAC v rukou profesionála přináší.

Toy speciality show - BIS puppy Kitty z HaliparkuVe Slovinsku, stejně jako na řadě jiných výstav, dostanete k dispozici zajímavé zahraniční rozhodčí, ale tím pádem samozřejmě nečekejte ceny za tituly, na jaké jste zvyklí u nás. Malé kokardy dostávali jen držitelé BOB ve finálovém kruhu, nádherné veliké několikařadé kokardy a láhev šampaňského všichni vítězové 1-3 míst ve finálových soutěžích a v neděli vítězové BIG na 1. místě CD přehrávač. Také na speciální výstavě získali ceny jen vítězové soutěží na 1. - 3. místě. Oba moji pejskové mi udělali ohromnou radost svými výkony a nečekaně skvělými umístěními v ohromných finálových konkurencích. Skoro se mi zdálo, že se předhánějí, kdo je lepší. Samozřejmě to chtělo kus štěstí, jako ostatně vždycky, ale jsem ráda, že se víkend takhle vydařil.

Finálové soutěže zahajovalo předtančení v moderním rytmu, následoval tanec se psem (majitelka retrívra dokonale vybrala volnější hudbu pro pomaleji se pohybujícího psa), juniorhandling a pak už obvyklé soutěže štěňat (pohlaví i plemena dohromady), dorostu, veteránů, párů a chovatelských skupin(vše zdarma), skupin FCI, BIS juniorů a BIS celé výstavy. Sobotní BIS posuzoval prezident FCI pan Hans Müller a zvítězil americký stafordširský teriér, nedělní pak Tamás Jakkel a ten určil vítězem leonbergra, vítěze BIG  na maďarských šampionech šampionů 2006. Ostatně v sobotu i v neděli jsme byli svědky souboje Titánů ve II. skupině FCI, čímž mám na mysli držitele res. BIS ze Světové výstavy v Poznani novofunlandského psa a jeho stálého soupeře leonbergra, oba v rukách profesionálních handlerů. Rozhodčí to neměli lehké, ale nakonec oba dva dny vyhrál leonberger. Profesionálními handlery se výstava jen hemžila. Z běžné evropské špičky tu chyběl málokdo a tak bylo opravdu nač se dívat. Jak se zdá, kdo bude chtít odvážně vystrčit hlavu z našeho vyhřátého klidného českého hnízdečka pohody, stejných rozhodčích a opakující se konkurence, musí počítat s tím, že ho čekají nelehké soutěže. Ale jen jimi se lze něco naučit a posbírat zkušenosti, protože kdo se bojí, nesmí do lesa. Tak příště zase někde v zahraničí nashledanou.

Reportáže a výsledky též na stránkách našich přátel, kterým srdečně gratulujeme k úspěchům a titulům!!! 
 / reports an photos on our friends websites:
 www.pibaro.com;   www.bohemia-acro.com; a na stránkách Slovinského svazu

Čínský chocholatý pes  - Chinese Crested Dog - Kitajski Goli Pes
CACIB - 13.1. 2007 Ljubljana - Rozhodčí/ Judge: Zuzana Brotánková (Česká republika - Czechia)
CAC - Toy Speciality show - 13.1. 2007 Ljubljana - Rozhodčí/ Judge: Revaz Khomasuridze (Rusko - Rossia)
CACIB - 14.1. 2007 Tromostovlje (Ljubljana) - Rozhodčí/ Judge: Miroslav Redlicki (Polsko - Poland)

Fotky, údaje o psech a jejich rodokmeny z norské databáze najdete kliknutím na podtrženou část jména psa... 

Class Dog CACIB 13.1. CAC 13.1. CACIB 14.1. Owner, country

P-TM

Laureola´s Ganymed (HA)

absent

xxx

V1, PRM

Slabe Nina, SLO

 

Django of Beminita (HA)

xxx

V1, PRM

xxx

Quertani Beatrice, CH

P-Mz

Django of Beminita (HA)

V2, res. CAC

xxx

V2, res. CAC

Quertani Beatrice, CH

 

Giyom ot Motsarta (HA)

V1, CAC

V1, CAC, BOB

V1, CAC, r. CACIB

Panchenko O., RUS

 

Brando Mali Zmaj (HA)

xxx

absent

xxx

Preost Ana, CRO

P-TO

Vivat Sanraiz Choice of Gots (HA)

VD

V1, CAC

V1, CAC

Matveeva, Kosinova, RUS

P-TS

Ich. Cody z Haliparku (PP)

V1, CAC, CACIB, BOB, finale BIG

V2, res. CAC

V1, CAC, CACIB, BOB, res. BIG

Brychtová L., CZ

 

Ch. Vivat Sanraiz Brightlight of Moscow (HA)

V3

V3

V2, res. CAC

Kosinova, RUS

 

Ch. Sansaj ot Pushi (PP)

V2, res. CAC, res. CACIB

V1, CAC

VD

Makarova, RUS

F-TB

Mystic Druidwood de Gabritho (HA)

VN1

xxx

VN1

Thoma G., A

F-TD

Polly Pupo-Haichi (PP)

VN3

VN3

VN2

Vlková V., CZ

 

Kitty z Haliparku (HA)

VN1, r. BIS Puppy

VN1, BIS Puppy

VN1

Brychtová L., CZ

 

Dayana True Magnificence (HA)

VN2

VN2

VN3

Panchenko, RUS

 

Shivery Ling-Ling (HA)

xxx

absent

xxx

Kralj Thiana, CRO

F-TM

Cherlie Kalis z Třeště (PP)

VD2

V2

VD2

Vlková V., CZ

 

Angel Look Blue Firefly (HA)

V1, PRM

V1, PRM

V1, PRM

Keller Monika, CH

F-Mz

Cherish My love Fantasy Island (HA)

V1, CAC, CACIB

V1, CAC

VD

Keller Monika, CH

Pozn: PRM = Prvak razreda mladych = Junior winner = JCAC = CAJC

LJ07_KityrBISPuppy_0063.JPG (33564 bytes)Final competition:
13.1. CACIB 
BIS Puppy - BIS dorostu - res. BIS Kitty z Haliparku, judge: Damir Skok, CRO
BIG IX. - finale BIG - Ich. Cody z Haliparku, judge: Stefan Sinko, SLO
13.1. Toy speciality show
BIS Puppy - BIS dorostu - BEST IN SHOW winne Kitty z Haliparku, judge: Branislav Rajič, SLO
14.1. CACIB
BIG IX. - res. BIG Ich. Cody z Haliparku, judge: Rajko Rotner, SLO

16. 01. 2007, foto + info www.chinesecrested.no database, 
Foto: Gábor Szalánczi, Hungary + Martina Smetanová Bohemia Acro - děkujeme!!